top of page

Öğrencilerin Bilimde Yaptığı 5 Komik Hata ve Ders Alınması Gereken Yönleri

Eğitim yolu uzun ve dolambaçlıdır, özellikle de öğrenci kariyeriniz boyunca. Her ders, her ödev, yeni bir maceradır. Ancak, her macera kendi tuzağını ve hatalarını barındırır. Size, öğrenci arkadaşların, en gülünç hatalarından bahsedeceğim. Yaptığım tespitler umarım gülümsetirken bir yandan da ders almanıza yardımcı olur.


1. "Son Dakika Kahramanları"

Sınavlarda son dakika çalışması olmaz, zira atomlar bile ne zaman çarpışacaklarına önceden haber verir . Ama öğrencilerin son dakika çalışmaları, her zaman sınavlardan 1-2 gün öncesine dayanır. Bu hata, çoğu zaman filtre kahve ve enerji içeceği kombinasyonunun sonucudur. Tabii ki, öğrenciler bu tuzağa düşmek yerine, zamanı verimli kullanarak sınavlara bir gece önce değil de, düzenli çalışarak genele yaymalı.2. "Kaynakların Büyülü Dünyası"


Ders çalışırken, araştırma yaparken ya da sınavlara hazırlanırken doğru kaynak kullanımı çok önemlidir. Öğrenciler bazen gereksiz ayrıntılar içerisinde boğulabilir ya da asıl öğrenmesi gereken bilgiler yerine başka bilgileri hafızalarında depolayabilir. En etkili ve doğru kaynak tespit edilmeli ve bunun dışına çıkmamaya özen gösterilmelidir. Bir problemin halledilmesinde de bu yöntem sizlere zaman kazandıracaktır.


3. "Kopyala ve Yapıştır"

Öğrencilerimizin yakalandığı bir hastalıktır. Ödev yaparken ya da bir araştırma içerisindeyken ya da bir makale kaleme alırken başka kaynakları birebir kopyalamak kendi özgün fikirlerinizi öldürürken diğer insanların zihinlerini çalmanıza da sebep olabilir. Bu yüzden her zaman özgün olmaya dikkat etmek gerekmektedir.


4. "Not alırken kelimelere dikkat et"

Yazım hataları, kelime dansınıza anlam katar. Ama bazen, kelimeler tamamen kendi yolunu çizebilir ve cümleniz dans ederken takılıp düşebilir. Öğrenirken gülümsemek güzeldir, ancak yazarken kelime karmaşasına dönüşen cümleler, yazınızın ciddiyetini sarsabilir. Bu yüzden yazınızı dikkatle düzeltilmeli ve doğru kelime düzeniyle dans etmelidir.


5. "Sıkılma hastalığı" Sıkılmak, bunalmak genelde sevmediğin bir eylemi gerçekleştirirken olmaktadır. Gayet doğaldır fakat sıkılmak ya da bunalmak sizi yapmanız gerekenlerden alıkoymamalıdır.5 görüntüleme0 yorum
bottom of page